Mar
22
0
Władza kartelu politycznego w Polsce

graniczenie udziału w wyborach prezydenckich w Polsce do kandydatów kartelu partii politycznych sprawujących władzę od dziesięcioleci jest sprzeczne z normami demokracji określonymi w Konstytucji i jest odrzuceniem demokracji w Polsce.

Udział kandydatów spoza kartelu partii politycznych, które przez dziesięciolecia wymieniają się władzą i zapewniają sobie wzajemnie bezkarność, został wykluczony w wyborach prezydenckich w Polsce w 2020 r. Tym samym Polska formalnie odstąpiła od budowania demokracji.

Porzucenie demokracji odbywa się w czasie, gdy elity kartelu partii politycznych postanowiły kosztem firm prywatnych i pracowników zatrudnionych na umowach zwanych w Polsce “śmieciowymi” zapewnić ochronę zdrowotną przed infekcjami wirusowymi sobie i znacznej części reszty pracowników państwowych utrzymywanych z budżetu państwa. Firmy prywatne mają upadać, a pracownicy pozabudżetowi być zwalniani i tracić źródła utrzymania, bo zdaniem polityków rzekomo tylko w taki sposób można chronić zdrowie przed infekcjami wirusowymi.

Kierownik jednej z polskich partii politycznych sprawujących władzę oświadczył, że jego zdaniem jest zgodne z Konstytucją prowadzenie kampanii wyborczej wyłącznie przez polityków, którzy “naprawdę się liczą”, i wykluczenie pozostałych z udziału w wyborach poprzez uniemożliwienie im zebrania podpisów poparcia, których przedstawienie jest wymogiem dopuszczenia do wyborów: [1]

Ale biorąc pod uwagę te nowe od wczoraj też wymogi życia w Polsce, czyli ten stan epidemii… To jest taki stan, kiedy można zamykać na przykład niektóre miasta, można wprowadzać ograniczenia w poruszaniu się po tych miastach. Czy tego typu nowe normy prawne nie sprawiają wrażenia, że ta kampania wyborcza może być co najmniej niesprawiedliwa? Jednym będzie wolno, a drugim nie będzie wolno się poruszać. Zbiórka podpisów jeszcze. Nie wszystkie komitety będą mogły te podpisy złożyć. To chyba nie jest do końca fair?

– Są pewne ograniczenia, tego nie kwestionuję. Ale proszę pamiętać, że my musimy przestrzegać prawa, konstytucji w szczególności. A konstytucyjnie to - powtarzam już po raz trzeci - przesłanek w tej chwili nie ma. To po pierwsze, a po drugie - jeśli wziąć pod uwagę realia tych kandydatów, którzy naprawdę się liczą - ta grupa jest powszechnie znana, oni po pierwsze prowadzą na różne sposoby kampanię, a po drugie proszę pamiętać, że najbardziej poszkodowany jest kandydat formacji rządzącej. Bo nikt tak nie gromadzi ludzi na spotkaniach i nikt nie ma tak znakomitego kontaktu z ludźmi, nikt nie jest tak świetnym mówcą, jak obecny prezydent…

#26414586.sws

[1] “Jarosław Kaczyński w RMF: Wybory 10 maja powinny się odbyć. Musimy przestrzegać konstytucji - Fakty w INTERIA.PL”; https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-jaroslaw-kaczynski-w-rmf-fm-wybory-10-maja-powinny-sie-odbyc,nId,4393207, https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-jaroslaw-kaczynski-w-rmf-wybory-10-maja-powinny-sie-odbyc-mu,nId,4394760.

Add comment

Fill out the form below to add your own comments